Zmarszczki, opadające kąciki ust, podwójny podbródek to naturalny efekt procesu starzenia się skóry twarzy. Istnieje wiele sposobów, które pomagają powstrzymać te oznaki. Co zrobić, jeżeli odpowiednio dobrana pielęgnacja, zdrowa dieta oraz nawodnienie organizmu już nie wystarczają, a proces starzenia zaczyna się znacznie pogłębiać? Jeżeli wygląd Twojej twarzy pomimo starań i zaangażowania nie zadowala – lifting twarzy może okazać się „strzałem w dziesiątkę”!
Spis treści
Lifting twarzy – na czym polega zabieg i kiedy powinniśmy się na niego zdecydować?
Jeżeli dotychczasowe zabiegi regeneracyjne i estetyczne nie przynoszą oczekiwanego efektu, może okazać się, że lifting twarzy będzie idealnym rozwiązaniem. Lifting twarzy polega na chirurgicznej redukcji nadmiaru skóry twarzy, która wraz z wiekiem utraciła naturalną elastyczność. Na zabieg decydują się pacjenci, których kondycja twarzy pomimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji, nawadniania organizmu oraz zdrowego odżywiania, nadal nie jest zadowalająca. Wskazaniem do operacji jest wyraźnie „poluzowana” skóra w okolicy twarzy i szyi, podwójny podbródek, zmarszczki, opadające kąciki ust, zmieniony owal twarzy, czyli wszystkie czynniki powodujące znaczną utratę pewności siebie. Operacji mogą poddać się zarówno kobiety jak i mężczyźni gównie w wieku od czterdziestu do siedemdziesięciu lat, a nawet powyżej siedemdziesiątego roku życia, jeżeli spełnione zostaną wszystkie wymagania dot. stanu zdrowia. Zdarza się również, że do zabiegu zakwalifikowana zostaje osoba przed czterdziestym rokiem życia, u której proces starzenia rozpoczął się znacznie wcześniej, m.in. w wyniku bardzo dużej utraty masy ciała. Decyzja o wykonaniu zabiegu powinna być świadoma i dobrze przemyślana oraz powinna opierać się na rozmowie ze specjalistą chirurgii plastycznej.
Jak wygląda zabieg?
Lifting Twarzy to zabieg chirurgiczny polegający na precyzyjnym podniesieniu, naciągnięciu oraz pozbyciu się nadmiaru skóry, która z wiekiem utraciła swoją elastyczność. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcie skóry w obszarze owłosionej części skroni, biegnąc naturalną linią przedniego brzegu małżowiny usznej, za płat ucha, kontynuując cięcie do góry w kierunku małżowiny usznej. W kolejnym etapie zabiegu delikatnie odseparowana zostaje skóra na skroni, policzku i w razie potrzeby na szyi. Następnie po dokładnym wymierzeniu usuwany zostaje nadmiar skóry. Aby uzyskać długotrwały efekt, podskórny system powięzi mięśniowych (tzw. SMAS) również zostaje skorygowany i napięty. U większości Pacjentów podczas zabiegu zastosowane zostają dreny, które w bezpieczny sposób odprowadzają krew i płyny ustrojowe. Następnie zakładane zostają szwy, opatrunek chroniący rany, który zapobiega obrzękowi oraz elastyczny bandaż usztywniający okolice twarzy. Uzyskany w taki sposób efekt liftingu jest długotrwały, niezwykle naturalny, a skóra po zabiegu staje się gładka i jędrna, co skutkuje promiennym i zdecydowanie młodszym wyglądem twarzy. Czas trwania operacji wynosi około 2-3 godziny. Nad zdrowiem, bezpieczeństwem i komfortem pacjentów czuwa zespół medyczny składający się z chirurga plastycznego, anestezjologa, pielęgniarki anestezjologicznej, instrumentariuszek oraz pielęgniarek oddziałowych.
O czym należy pamiętać decydując się na lifting twarzy?
Poprawnie wykonany lifting twarzy powinien zapewnić młodszy i świeży wygląd – nie zmieniając, a eksponując naturalne rysy twarzy. Dlatego decydując się na zabieg, najważniejszy jest pierwszy krok, czyli wybór profesjonalnej kliniki i wyspecjalizowanego lekarza chirurgii plastycznej, który zadba o efekt dostosowany do naturalnych uwarunkowań pacjenta. Ważne jest, aby zastanowić się nad oczekiwaniami i szczegółowo omówić je z lekarzem podczas konsultacji. Przed zabiegiem lekarz bada kondycję skóry oraz kształt i symetryczność twarzy, zleca wykonanie internistycznych badań, omawia przeciwskazania, proponuje metodę przeprowadzenia planowanej operacji oraz rodzaj zastosowanego znieczulenia. Minimum 6 godzin przed planowaną operacją nie należy jeść, pić oraz palić papierosów. Podczas zabiegu nie można być w ciąży oraz w trakcie menstruacji. Dotrzymanie wszystkich wytycznych umożliwia spokojny przebieg operacji oraz wpływa na szybkie gojenie się blizn. Po operacji pacjent musi liczyć się z jedną dobą hospitalizacji, następnie udaje się do domu. Pełny okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 2 tygodni, w tym okresie większość pacjentów wraca do pracy i życia towarzyskiego.
Życie po liftingu twarzy
Istnieje kilka ważnych zasad o których należy pamiętać, aby na długo cieszyć się znakomitym efektem wykonanego liftingu. Przez pierwsze dni po zabiegu należy nosić opatrunek, zazwyczaj szwy ściągane są po tygodniu – w zależności od postępów w gojeniu się ran. Po zabiegu należy również pamiętać o pielęgnacji blizn oraz unikaniu sytuacji w których mogłoby dojść do urazu, powodującego powstanie krwiaka oraz uszkodzeń termicznych (np. odmrożenie). Podczas trwania rekonwalescencji nie wolno podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego. Należy pamiętać o wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy szyi i dekoltu, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ważnym elementem jest również odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV, które przyśpiesza procesy starzenia się skóry. Aby tego uniknąć, należy codzienne stosować ochronne kremy z filtrem. Jednak najtrwalszy i naturalny wynik zabiegu jest w każdym przypadku uzależniony od porozumienia i dobrej współpracy pomiędzy pacjentem a chirurgiem wykonującym zabieg.