Skip to content

Wstydliwe schorzenia, które zabierają pewność siebie mężczyznom

ginekomastia-wpis-blogowy

Wstydliwe mankamenty urody i niezadowolenie z własnego wyglądu dotyczy nie tylko kobiet. Mężczyźni również zmagają się z estetycznymi problemami, które niejednokrotnie spędzają im sen z powiek. Przerośnięte gruczoły piersiowe to przykre schorzenie, potrafiące zabrać mężczyźnie pewność siebie. Gdy godziny poświęcone na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych również nie przynoszą pożądanych efektów – problem staje się poważniejszy, wpływa na różne aspekty życia i może nawet doprowadzić do depresji.

Jaki jest to objaw i czy w każdym przypadku oznacza takie samo schorzenie? Czym różni się ginekomastia od lipomastii i czy istnieje sposób na pozbycie się tych przypadłości? Na szczęście chirurgia plastyczna wychodzi naprzeciw męskim problemom i oferuje szereg możliwości, dzięki którym mężczyźni mogą pozbyć się swoich kompleksów.

Spis treści

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia to męskie schorzenie, które charakteryzuje się nadmiernym przerostem gruczołów piersiowych oraz rozrostem tkanek w obrębie piersi i brodawek sutkowych. Przyczyną są nieprawidłowości występujące w gospodarce hormonalnej. Ta przypadłość dotyczy już nawet połowy męskiej populacji i niejednokrotnie doprowadza do bardzo krępujących odczuć. Z powodu ginekomastii cierpią nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Może występować zarówno obustronnie, jaki i jednostronnie. Jest to schorzenie, które nie wymaga leczenia. Istnieje jednak możliwość usunięcia nadmiernej ilości tkanki gruczołowatej poprzez zabieg operacyjny – taki zabieg ma na celu pozbycie się kompleksu i odzyskanie pewności siebie.

Usunięcie ginekomastii – na czym polega zabieg?

Aby pozbyć się niechcianej ginekomastii, można poddać się zabiegowi z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na wykonaniu niewielkiego cięcia i usunięciu gruczołów piersiowych pacjenta. Często podczas zabiegu usunięty zostaje również nadmiar tłuszczu z okolic piersi za pomocą klasycznej liposukcji. Szwy używane do tego zabiegu są rozpuszczalne. Po zabiegu wskazane jest noszenie specjalnej bielizny elastycznej, która pomaga uzyskać najlepszy efekt i wspomaga cały proces leczenia. Warto pamiętać, że w przypadku każdego zabiegu operacyjnego bardzo ważna jest rekonwalescencja. Dlatego warto sumiennie respektować wszystkie wskazania i przeciwskazania okołozabiegowe przekazane przez lekarza – chirurga plastycznego, wykonującego zabieg.

Odtwórz wideo

Co to jest lipomastia ?

Lipomastia (zwana również ginekomastią tłuszczową) dotyka mężczyzn z nadwagą oraz takich, którzy w krótkim czasie stracili na wadze. Polega na powiększeniu męskich piersi przez nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w obrębie powłok klatki piersiowej. Zazwyczaj przyczyną powstania lipomastii jest otyłość, jednak może ona dotyczyć również osób szczupłych, które przez dłuższy okres czasu stosowały niewłaściwą dietę i nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej.

Usunięcie lipomastii – na czym polega zabieg?

Lipomastia jest problemem czysto estetycznym, który w łatwy sposób można usunąć za pomocą tradycyjnej liposukcji. Zanim jednak poddamy się chirurgicznej ingerencji, warto zacząć od redukcji masy ciała za pomocą ćwiczeń fizycznych i zastosowania odpowiedniej diety. Dopiero wtedy, gdy te próby nie przynoszą zadowalających efektów, zaleca się przeprowadzenie liposukcji. Liposukcja polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej w celu redukcji gruczołu sutkowego. Jest to małoinwazyjna metoda, a o wyborze techniki chirurgicznej w każdym przypadku decyduje doświadczony chirurg plastyczny, który indywidualnie ocenia potrzeby i oczekiwania pacjenta.

Jak odróżnić ginekomastię od lipomastii?

Ginekomastia i lipomastia to dwie zupełnie inne przypadłości, a jedynym aspektem, który je łączy jest efekt powiększenia męskich piersi. Ginekomastia jest bardziej skomplikowanym schorzeniem, powiększenie piersi występuje w tym przypadku na skutek zwiększenia ilości tkanki gruczołowej, a nie tłuszczowej – jak w przypadku lipomastii. Można w prosty sposób odróżnić ginekomastię od lipomastii przy samobadaniu (palpitacyjnym). Przy lipomastii piersi są miękkie, gładkie i charakteryzują się jednorodną strukturą. Natomiast w przypadku ginekomastii w piersiach wyczuć można grudkowatą strukturę, a w niektórych przypadkach nawet guzki. W obu przypadkach decydującym badaniem jest USG piersi.

Jeżeli cierpisz z powodu lipomastii lub ginekomastii i chcesz pozbyć się swojego kompleksu, umów się na konsultację z dr n. med. Wojciechem Wacławowiczem – chirurgiem plastycznym, który szczegółowo zbada Twoje schorzenie, zaproponuje najlepsze rozwiązania i odpowie na wszystkie nurtujące pytania.

MASZ PYTANIA?
Skontaktuj się z Koordynatorem Chirurgii Plastycznej Agnieszką Poprawską:
tel. +48 608 031 168
a.poprawska@vratislavia-medica.pl

Powiązane wpisy